Oslabená imunita: Čím se projevuje a jak ji posílit?

Oslabená imunita stojí za řadou potíží. Obzvlášť nebezpečná je ale proto, že ji na první pohled nepoznáte. Jak se oslabená obranyschopnost projevuje a jak ji můžete přirozeně posílit? Které bylinky jsou nejlepší na imunitu, jak moc cvičit a které ovoce pomůže imunitnímu systému nejvíc? Vše se dozvíte v článku.

 

8 způsobů, jak zvýšit oslabenou imunitu

 

Oslabená imunita: Jak se projevuje?

Oslabenou imunitu pravděpodobně nepoznáte okamžitě. Často se totiž skrývá za nejrůznějšími potížemi, které si s obranyschopností na první dobrou nespojíte. Je proto třeba projevy svého těla pečlivě sledovat.

 

Tady je 6 signálů, podle kterých poznáte, že je váš imunitní systém oslabený:

 1. Neustále se cítíte unavení a nevyspalí.
 2. Snížila se vám chuť k jídlu, nebo dokonce trpíte nechutenstvím.
 3. Často vás trápí opary, kožní vyrážky nebo popraskané koutky úst.
 4. Máte zvýšený výskyt bradavic.
 5. Špatně se vám hojí rány.
 6. Jste náchylní k sezónním onemocněním – například dvakrát do roka máte chřipku.Co je vůbec imunita?

Imunita je schopnost organismu vypořádat se s nebezpečím v podobě virů a bakterií. Pokud je oslabená, tělo se nedokáže dobře bránit a riziko, že si vás najde nákaza, se zvyšuje. 

Existuje imunita vrozená a získaná. Zatímco s vrozenou imunitou už toho moc nenaděláte, tu získanou můžete ovlivnit správnými návyky a životosprávou.Co imunitu oslabuje?

Oslabený imunitní systém může mít řadu příčin, nejčastěji je však na vině špatná životospráva. Obranyschopnost snižují civilizační choroby způsobené špatným životním stylem, jako je chronický stres nebo obezita. Oslabovat imunitu může také špatná strava, nedostatek spánku, kouření či alkohol.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak imunitní systém podpořit.

 

žena krájí pomeranč na posílení imunity

 

8 způsobů, jak zvýšit imunitu

Nejúčinnější cestou, jak zvýšit obranyschopnost, je upravit svůj životní styl: jíst zdravě, pravidelně se hýbat a dostatečně spát. Pomoci vám ale můžou také rychlejší a jednodušší řešení – bylinky na podporu imunity nebo doplňky stravy. Podívejte se na 8 způsobů, jak přírodní cestou posílit svůj imunitní systém:

 

1. Podpořte střeva

Až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Pokud tedy chcete podpořit imunitní systém, měli byste začít právě se střevy. Dopřejte jim dostatek probiotik a vlákniny – oboje můžete jednoduše doplnit přirozenou cestou. Probiotika najdete v jogurtech, kysaném zelí a kefíru. Vláknina se také nachází ve stravě. Její doporučená denní dávka je 30 g. 

Potraviny bohaté na vlákninu jsou (obsah vlákniny je uvedený na 100 g potraviny):

 • pšeničné otruby: 45 g
 • lněné semínko: 38 g
 • pšeničné klíčky: 18 g
 • sója: 18 g
 • fazole: 15 g
 • sušené fíky: 12 g

 

2. Hýbejte se (s rozumem)

Abyste posílili imunitu, zařaďte pravidelný pohyb v rozumné míře. Pokud to však budete přehánět, může mít cvičení na obranyschopnost naopak špatný vliv. Jaká je tedy ideální fyzická aktivita? Obecně se doporučuje ujít 10 000 kroků denně (to je přibližně 7,5 km) a věnovat se:

 • buď středně intenzivní aktivitě (jako je rychlá chůze) 30 minut pětkrát týdně,
 • nebo intenzivní aktivitě (například běhání) 20 minut třikrát týdně.

 

3. Doplňte vitamíny C a A

Zdravá strava a dostatek vitamínů hrají pro funkčnost obranyschopnosti klíčovou roli. Důležité jsou hlavně vitamíny C a A, ideálně v kombinaci se zinkem a selenem. Co pravidelně zařadit do jídelníčku?

Na vitamín A jsou bohaté živočišné produkty jako mléčné výrobky, vajíčka a játra, ale také ovoce a zelenina: mrkev, špenát, petržel nebo třeba meruňky. Mezi nejbohatší zdroje vitamínu C pak patří černý rybíz, kiwi, papája nebo zázrak jménem camu camu. Seženete také spoustu přírodních doplňků stravy, které vitamín C obsahují.

 • Věděli jste, že camu camu je ovoce s nejvyšším obsahem vitamínu C na světě? 

 

obsah vitamínu C v ovoci

 

4. Zařaďte bylinky na zvýšení imunity

Bylinky na podporu imunity najdete snad všude – na zahrádce, v lese i v lékárnách. Pokud víte, které to jsou a jak je správně používat, dokážete zvýšit svou obranyschopnost 100% přírodní cestou

 

5. Spěte 8 hodin denně

Aby organismus správně fungoval, potřebuje spánek – ideálně osm nebo více hodin. A to i pokud máte pocit, že vám šest nebo sedm hodin dokonale stačí. Přestože se třeba cítíte vyspalí a odpočinutí, kratší spánek se podepisuje na fungování mozku i imunitního systému

 • Tip: Nezáleží jen na délce, ale také na kvalitě spánku. Abyste jeho kvalitu zvýšili, zkuste si dát před spaním teplou koupel, omezte koukání do obrazovky a šest hodin před usnutím se vyhýbejte kofeinu.

 

Jak zlepšit kvalitu spánku

 

6. Začněte se otužovat

Kdo si v zimě nevysekává díru do ledu, jako by nebyl. Otužování se stalo obrovským trendem poslední doby – a ne bezdůvodně. Má totiž blahodárný vliv na obranyschopnost, odbourávání tuků, krevní tlak i psychické zdraví.

Nestačí ale skočit do kádě s ledovou vodou nebo si s velkým sebezapřením dát studenou sprchu. Důležité je otužovat se správně

 • Začněte postupně. Nejdříve si navykněte na vlažnou vodu a teprve poté přejděte ke studené.
 • Nejprve otužujte nohy, poté postupně pokračujte se zbytkem těla.
 • Začněte se otužovat už v létě nebo na podzim. Na zimu tak budete lépe připravení.
 • Dýchejte hluboce a pravidelně.
 • Nepřehánějte to. Ve vodě, která je chladnější než 4 °C, byste neměli plavat déle než 5 minut.

 

7. Omezte alkohol

Není asi žádná novinka, že nadměrné pití alkoholu může oslabit imunitu. Co přesně ale znamená „nadměrné pití“? Je jedno pivo nebo sklenička červeného v pořádku?

Podle amerického CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění) nadměrné pití znamená čtyři alkoholické nápoje během jedné události. Pokud budete v podobném množství pít častěji, může alkohol způsobit nejen oslabení imunitního systému, ale také kardiovaskulární potíže, problémy s trávením, úzkosti nebo zhoršené soustředění.

 

8. Vyzkoušejte doplňky stravy na podporu imunity

Na trhu najdete nejrůznější doplňky stravy na posílení imunity. Nejefektivnější jsou:


Vitamíny

Přijmout dostatek vitamínů ve stravě je čím dál těžší – obsah živin v ovoci a zelenině totiž postupně klesá. Jednoduchým řešením pro podporu imunity jsou proto vitamíny ve formě kapslí. Sáhnout můžete po čistém vitamínu C (pro velkou oblibu je k dostání v XXL balení) nebo po směsi vitamínů. Druhá možnost je vhodnější, pokud máte pocit, že vám chybí pestrá strava a vitamín C není jediná látka, kterou potřebujete doplnit. 

Naše směs Vitamin Bomb obsahuje jak vitamíny, tak minerály: 

 • vitamíny: A, B, C, D, E a K 
 • minerály: hořčík, železo, měď, jód, zinek, mangan, selen, chromExtrakty z bylin

Než shánět samostatné bylinky na podporu imunity, můžete si rovnou koupit směsi, které obsahují kombinaci několika z nich. Nejen že si tak ušetříte čas s výběrem a nákupem, ale takové směsi jsou zároveň mnohem účinnější. Sestavili je totiž odborníci tak, aby se účinky obsažených bylin navzájem doplňovaly a posilovaly.

U nás si zákazníci oblíbili Povznášející směs s kakaem a březovým cukrem. Ta obsahuje extrakt z osmi medicinálních hub, které se používají v tradiční čínské medicíně, a sestavili jsme ji tak, aby podporovala imunitu a zároveň dodávala energii, zlepšovala náladu a zmírňovala stres.

 

Povznášející směs s kakaem na posílení imunity

 

Kam dál?