Apotheca Mundi a upcycling

 

Co je upcycling?

Upcycling je prakticky opětovné využití něčeho, co už svou původní funkci ztratilo. Odpadový materiál nebo nepotřebný produkt jednoduše mnohdy nemusíme vyhodit.

 

V čem se upcyklace liší od recyklace?

Na rozdíl od recyklace při upcyclingu nedochází k vytváření nového materiálu, který by byl navrácen do totožného systému, a tedy dál podporoval ryze konzumní pojetí. Upcyklace naopak vyžaduje vyšší užitnou hodnotu, než jakou měl materiál původně. Je tedy podmínkou, že se neničí původní materiál.

Upcyklace je opakem downcyclingu. Prakticky ji tak můžeme označit i za jakousi vyšší formu recyklace. Patří sem třeba svého času velmi módní nábytek z lahví nebo vytváření elegantních váz ze skleněných lahví. Tento směr lze úspěšně aplikovat i v módě.

Upcycling tedy rozhodně nemá být jakousi „nouzovou“ variantou nebo provizorním řešením, na kterém je na první pohled vidět, že se jedná o neplnohodnotnou volbu. Cílem upcyclingu naopak je vytvářet předměty, které jsou nejen funkční, ale i esteticky zajímavé.

 

Jaké má upcycling výhody?

Upcycling kráčí ruku v ruce s udržitelností. Má především pozitivní dopad na životní prostředí, které díky němu není tolik zatíženo nutností zpracovávat odpady. Odpady totiž představují vážný globální problém – zamořují půdu, znečišťují vodu a unikají do ovzduší.

Konkrétně v Česku až 90 % odpadů končí na skládkách. To ale naráží na problém s vhodnou lokalitou, kde by pro skládku bylo místo. Navíc pochopitelně uskladnění odpadu nesnadno proráží odpor obyvatel dané oblasti.

 

upcyklace oblečení

Příklad upcyklace: Místo, abyste vyhodili staré oblečení, přešijete ho na nové.

 

Upcyklace jako součást minimalismu

Upcyklace souvisí s moderního uměním a pro řadu lidí se upcycling již stává novým životním stylem a svébytnou filozofií. Upcyklace navíc souvisí s minimalistickým smýšlením a potřebou neobklopovat se nadměrným množstvím věcí. Těmi se mnozí lidé cítí zahlceni, což má negativní vliv i na jejich psychiku.

K myšlence nekupovat si další a další věci, ale naopak vdechnout život těm, které již máme k dispozici, tak byl jen krok. Snad každý z nás už si navíc zažil i situaci, kdy se daná věc k původnímu účelu dávno nehodila, ale přesto jsme se jí nechtěli vzdát, protože pro nás například měla citovou hodnotu. Upcyklace proto představuje elegantní řešení, jak s věcmi zacházet citlivěji.

Takovéto zodpovědné chování má pak navíc vliv i na ekonomickou stránku. Pokud si zvykneme, že věci po použití rovnou nevyhodíme, ale ještě dále použijeme, pochopitelně to bude mít dopad i na naši finanční situaci, kdy výrazně ušetříme.

 

Jak upcyklujeme my v Apotheca Mundi?

V Apothece Mundi je pro nás udržitelný přístup k životnímu prostředí naprosto zásadní. Proto používáme takové materiály, které se dají upcyklovat, nebo jsou alespoň recyklované/recyklovatelné.

  • Na práškovou formu našich výrobků nepoužíváme plastové dózy, ale kvalitní skleněné nádoby, které mají pouze plastové víčko. To je navíc plně recyklovatelné. Po spotřebování tak můžete skleničku opět využít například na tvorbu svíček.
  • Stejně přistupujeme ke kapslím. I v tomto případě se spoléháme na skleněné lahvičky, které jsou opatřené pouze recyklovatelným plastovým víčkem. Do skleněných dóz lze po spotřebování původního obsahu uskladnit prakticky cokoli, například čaj. Zároveň můžete dózy i vystavit, sklo už na pohled zkrátka působí mnohem ušlechtileji než plast.
  • Podobně jsme přistoupili i k informačním etiketám, jimiž naše výrobky opatřujeme. Na prášcích se nachází kraftová papírová etiketa. Ta je vysoce kvalitní a je vyrobena z recyklovaného papíru se strukturovaným povrchem.
  • Dbáme také na to, jakou formou vám produkty posíláme. Úspěšně jsme eliminovali tradiční bublinkové folie nebo běžnou polystyrenovou výplň do balíků. Zboží od nás odchází zabalené do speciálního ekologického materiálu.
  • Všechny naše přepravní obaly jsou dále vyrobeny výhradně z recyklovaného papíru. Nepoužíváme ani standardní lepicí pásku, pouze její recyklovanou obdobu.

 

Nakupujte ekologicky

Všechny naše doplňky stravy, kosmetika a doplňky do domácnosti jsou vyrobené z čistě přírodních materiálů. Za každou Vaši objednávku navíc zasadíme strom.

 

upcyklace produkty