Maca peruánská – superpotravina s neuvěřitelnými účinky

Maca peruánská – královna And či peruánský ženšen. Všechny tyto názvy patří rostlině maca, kterou už ve starověku používali Inkové na posílení fyzické i psychické vitalityJejí účinky jsou stále ceněny dodnes.

 

Maca peruánská

Maca je běžnou součástí peruánské kuchyně

Maca peruánská je malá bylina, která roste do výšky maximálně 15 centimetrů. Z hlediska léčivých látek je pro nás nejdůležitější její kořen, který připomíná řepu nebo ředkvičku. V Peru je maca běžnou součástí kuchyně – tamní obyvatelé ji pečou, praží nebo fermentují. Také z ní vaří kaši a polévku. 

Nejjednodušší a zároveň nejprospěšnější pro zdraví je ale usušit kořen macy a ten následně rozemlít na prášek. Právě kořen totiž obsahuje nejvyšší množství prospěšných látek z celé rostliny. Usušený a rozemletý na prášek ho můžete skladovat i několik let, aniž by ztrácel své účinky.

 

maca kořen

 

Maca peruánská roste v drsných podmínkách

Macu najdete v Andách – pohoří, které se rozkládá na západním břehu jižní Ameriky a prochází státy Peru, Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Bolívie, Chile a Argentina. Maca roste v nehostinných podmínkách horských svahů v nadmořské výšce 3 000 – 4 000 metrů, kde vládnou ostré větry a nízké teploty. Jiným rostlinám než mace se tam nedaří. Lidé zkoušeli macu pěstovat i jinde, ale nejsilnější účinky vždy měla právě ta z And.

 

Maca, která roste v Peru, má silné účinky

 

Existují různé druhy macy, podle toho, jakou barvu má její kořen. Nejčastější je maca černá, červená nebo žlutá. Nejedná se však o diametrálně odlišné rostliny – všechny mají podobné účinky a obsahují podobné látky, jen v jiném poměru.Jaké látky obsahuje kořen macy?

Maca peruánská – především její kořen – je plná prospěšných látek. Mezi ty nejdůležitější patří:

 

 • vitamíny (B1, B2, B6, C a E)
 • minerály (vápník, železo, zinek, draslík, jód, hořčík, fosfor, měď a mangan)
 • aminokyseliny (arginin, serin, histidin, kyselina asparagová, kyselina glutamová, glycin, valin, fenylalanin, tyrosin a threonin)
 • flavonoidy (látky s antioxidačními účinky)
 • vláknina
 • třísloviny 
 • saponiny
 • mastné kyseliny (kyselina linolová, palmitová, olejová a laurová)

 

Prášek z kořene macy

 

Maca peruánská: účinky

Maca peruánská je nesmírně populární pro své pozitivní účinky na zdraví. Mezi ty patří:

 

 1. Plodnost a vitalita

Maca peruánská má silné afrodiziakální účinky a zároveň podporuje plodnost, a to jak u mužů, tak u žen. Proto je oblíbeným doplňkem stravy pro páry, které chtějí vnést jiskru do ložnice nebo se snaží o početí.

 

 1. Duševní zdraví

Maca může být skvělým prostředkem, jak odbourat stres a dostat se do psychické pohody. Patří mezi adaptogeny a obsahuje látky, které mají prospěšný vliv na duševní zdraví. 

 

vyzkouset-macu

 

 1. Hormonální systém

Maca obsahuje fytoestrogeny, díky kterým může pomoci s celou řadou hormonálních problémů. Je proto vítaným pomocníkem žen v menopauze nebo s nepříjemnými menstruačními potížemi

 

 1. Fyzické zdraví a vytrvalost

Maca se těší vysoké oblibě také u sportovců. Díky obsahu sterolů totiž prospívá fyzickému zdraví a vytrvalosti, může podporovat růst svalů a zlepšuje regeneraci. Často se podává jako doplněk stravy profesionálním sportovcům a kosmonautům.

 

Maca peruánská: účinky

 

Kterou macu si vybrat?

Nejvýhodnější je koukat po doplňcích stravy, které obsahují prášek z kořene macy. Právě ten totiž obsahuje nejvíce prospěšných látek. Ve formě prášku navíc maca nejdéle vydrží. Hlídejte si také původ – pokud máte na výběr, upřednostněte macu, která pochází z And, například z Peru. Ta má nejsilnější účinky.

Naše maca pochází z Peru a obsahuje prášek z rozemletého kořene. Koupit můžete buď samotný prášek, nebo kapsle, které prášek obsahují (k dostání jsou i ve zvýhodněném XXL balení). Oba produkty jsou vyrobené v České republice a 100% přírodní.

 

vyzkouset-macu