Kotvičník zemní: Překvapivé účinky na muže i ženy

Kotvičník je čínská bylina. Muži i ženy ho používají, aby podpořili tvorbu hormonů, a mezi sportovci je oblíbeným doplňkem pro růst svalů. Která forma kotvičníku je nejlepší, s čím vším vám pomůže a jak byste ho měli dávkovat? To všechno vám prozradí následující řádky.

 

Kotvičník zemní – zázračné účinky nejen na muže


Co je kotvičník (tribulus)?

Kotvičník zemní neboli tribulus terrestris – to je jednoletá bylina z Číny, která se postupně rozšířila i do zbytku světa. Typicky roste na suchých místech a kvete v létě, kdy ukazuje žluté květy s pěti okvětními lístky. 

Na první pohled tribulus vypadá nevinně. Na malé rostlince ale rostou plody ve tvaru kotvy, které jsou nesmírně ostré a dokážou například propíchnout pneumatiku. Právě tyto plody bylině vysloužily český název kotvičník.

 

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) – květ

Kotvičník zemní je jednoletá bylinka z Číny.

 

Účinky kotvičníku 

Pro své účinky se kotvičník zemní používal už ve starověku – populární byl mezi lidovými léčiteli v Číně, Mezopotámii a Indii. Ovlivňuje totiž hormonální aktivitu, přispívá normální činnosti kardiovaskulární a dýchací soustavy, má vliv na srážení a čištění krve a podporuje přirozenou obranyschnopnost organismu. Co přesně tedy tribulus dokáže?


5 problémů, se kterými vám tribulus pomůže

Zákazníci si kotvičník chválí ze spousty důvodů. Tohle je pět nejčastějších z nich: 

 

 1. Účinky na muže – sexuální apetit

Muži tribulus užívají, aby podpořili tvorbu testosteronu. Ten je přímo zodpovědný za libido, erekci a sexuální výkonnost. Kotvičník zemní je tedy ta pravá bylinka, po které sáhnout, pokud chcete podpořit výkon a apetit v ložnici.

 

 1. Účinky na ženy – pravidelná menstruace a libido

Kotvičník zemní má vliv na tvorbu pohlavních hormonů i u žen. Zatímco u mužů se jedná o testosteron, u něžného pohlaví je řeč o estrogenu. Ten řídí ovulaci, podporuje zrání vajíčka a zajišťuje pravidelnost menstruace. Stejně jako u mužů, kotvičník pro ženy funguje také jako povzbuzovač libida. Hojně ho užívají ženy, které trápí nízká chuť na sex.

 

Účinky kotvičníku zemního v ložnici

Kotvičník zemní se používá ke zvýšení libida. 

 

 1. Kotvičník zemní a sport 

Tribulus je oblíbeným doplňkem stravy mezi sportovci – ti ho používají k tomu, aby podpořili regeneraci a růst svalů. Kromě toho kotvičník prospívá také kardiovaskulárnímu systému a dýchací soustavě. Plody kotvičníku jsou zase blahodárné pro odolnost svalů a energii.

 

 1. Kotvičník a hubnutí 

Tím, že kotvičník zemní ovlivňuje tvorbu hormonů, může také podporovat hubnutí. Jak testosteron, tak estrogen totiž mají přímý vliv na rychlost metabolismu a spalování tuků. Pokud je hladina těchto hormonů v těle příliš nízká, může docházet k ukládání tuků a přibírání na váze – právě tomu můžete zabránit, když tvorbu hormonů podpoříte.

 

 1. Účinky kotvičníku na krev

Podle studií má kotvičník vliv na srážení a čištění krve. Obsahuje taniny a saponiny, což jsou organické látky, které se přirozeně vyskytují v některých rostlinách. Taniny (třísloviny) můžou:

  • působit jako antioxidanty
  • posilovat obranyschopnost
 • snižovat krevní tlak 

Saponiny můžou:

 • regulovat hladinu cholesterolu v krvi 
 • podporovat imunitní funkce
 • předcházet tvorbě nádorů

 

Vliv kotvičníku zemního na krev

Kotvičník zemní má vliv na zdraví krve.

 

Kotvičník zemní: Schválená zdravotní tvrzení

Kvůli nařízením Evropské unie nesmíme psát o zdravotních účincích kotvičníku jinak, než jak je přesně schváleno – a to ani v případech, kdy dané účinky jasně vyplývají ze studií, východní medicíny nebo osobní zkušenosti. Pro kotvičník zemní jsou oficiálně schválená tato tvrzení: 

 

 • pohlavní orgány / hormonální aktivita
 • normální funkce močové soustavy (močení)
 • tělový a svalový tonus 
 • energie
 • normální činnost kardiovaskulárního systému
 • srážení krve 
 • čištění krve
 • přirozená obranyschopnost – imunitní systém
 • normální činnost nervové soustavy
 • normální funkce dýchacího systému
 • normální funkce močové soustavy a reprodukčního systému
 • zdraví úst a dásní
 • normální stav pokožky

 

Kdy se účinky kotvičníku projeví?

Doba, po které se začnou ukazovat první výsledky, je individuální. Účinky se většinou dostavují přibližně po dvou týdnech, ale u někoho to může být několik dní, zatímco u někoho jiného zase dva měsíce. Důležité je užívat tribulus pravidelně a nepřestat. 

 

Kotvičník zemní (tribulus terrestris)

Účinky tribulu se dostavují přibližně po dvou týdnech.

 

Jaká je nejlepší forma kotvičníku?

Kotvičník můžete používat v různých formách: kapsle, prášek, tinktura nebo třeba čaj. Která z nich je nejlepší? Odpověď je jednoduchá: záleží čistě na tom, co vám vyhovuje. 

 • Prášek nebo tinkturu si můžete přimíchat do jídla – jogurtu, smoothie nebo třeba pudinku.
 • Kapsle jednoduše spolknete a zapijete vodou.
 • Čaj přibližně 15 minut louhujete a pijete před jídlem.

Na našem e-shopu najdete kapsle z kotvičníku zemního, které mají čistě organické složení, pocházejí z férového zemědělství a jsou v ekologickém obalu. Pro velkou oblibu je najdete i v XXL balení po 115 kapslích.

 

Tribulus pro gamery

Tribulus nemusíte užívat samotný – často ho seženete v kombinaci s jinými prospěšnými látkami nebo vitamíny. My kotvičník používáme jako součást směsi Game Changer, která je určená pro hráče videoher. Jejím cílem je dodávat energii, zvyšovat mentální výkonnost, kontrolovat hmotnost a podporovat paměť a rychlost myšlení. Kromě kotvičníku Game Changer obsahuje také: 

 

Přírodní doplněk stravy: Game Changer (kapsle, které obsahují kotvičník zemní, ženšen, B3 a B6, brahmi, kofein, pepř a hořký pomeranč)

Kotvičník zemní je součástí naší směsi Game Changer.

 

Kotvičník: Doporučené dávkování

Dávkování kotvičníku záleží na obsahu saponinů v extraktu. Obecně se doporučuje 5 mg saponinů na 1 kg váhy. Například u člověka, který váží 70 kg, je to tedy 350 mg saponinů na den. Žádných složitých počtů se ale bát nemusíte. Pokud si tribulus koupíte jako doplněk stravy, výrobce přesné dávkování uvede na obalu. (Například u našich kapslí je to 1–2 kapsle denně.)


Na původu záleží

Na tom, odkud přesně rostlina pochází, závisí, které látky se v ní budou vyskytovat. Kotvičník z Gruzie tak bude mít trochu jiné složení než kotvičník z Bulharska. Pokud vás to překvapuje, pomyslete třeba na víno – veltlín ze sluncem zalitých vinic, které se rozprostírají v údolí řeky, bude chutnat jinak než veltlín z drsné a suché vinice v horách. A stejně je to i s kotvičníkem.

U kotvičníku zemního se liší především to, který druh saponinů obsahuje. Kotvičník, který pro výrobu kapslí používáme my, pochází z férového zemědělství v Číně. Proto v něm jako účinné látky působí především:

 • tigogenin
 • hecogenin
 • terrestrosin 

Jak už jsme psali výše, hlavní úlohou saponinů je regulovat cholesterol, podporovat obranyschopnost a předcházet tvorbě nádorů. Významné množství saponinů obsahuje také ženšen – přírodní doplněk stravy, který se používá hlavně na snížení stresu a zlepšení paměti.