Růže stolistá jako přírodní lék: Jaké má účinky na zdraví?

Růže se už stovky let používá k tomu, aby přinesla psychickou rovnováhu, podpořila srdce a zaručila mladou, pružnou pleť. Jaké jsou vědecky potvrzené účinky růže stolisté? A jak se na královnu květin dívá ájurvéda nebo čínská medicína? Čtěte dál, vše se dozvíte.

 

Růže stolistá a damašská (přírodní doplněk stravy) – účinky

 
Účinky růže znali lidé už před tisíci lety

Mnoho kultur po celém světě si už tisíce let uvědomuje léčivé účinky růže na tělo a mysl. V celé řadě nejstarších textů z oblasti medicíny, například v ájurvédě a čínské medicíně, představovala růže důležitou surovinu a měla zastoupení v různorodých léčivých přípravcích. A to zejména v těch, které se týkaly úlevy pro srdeční soustavu, zmírnění depresí, úzkostí nebo psychické nerovnováhy.Vliv růže na zdraví potvrzují vědecké studie

Růže se neobjevuje jen v antických textech a knihách o zahradničení – najdete ji také na stránkách vědeckých studií. Odborníci potvrdili, že růže stolistá pomáhá v těchto oblastech:


1. Ženské zdraví

Růže prokazatelně prospívá gynekologickému zdraví. Má vliv na plodnost a pomáhá ženám při menstruaci nebo menopauze. Díky tomu si růži stolistou oblíbily hlavně ženy, které trápí hormonální nerovnováha nebo jiné problémy spojené s ženským zdravím.

 

2. Mladá a pružná pleť

Růže stolistá má příznivé účinky na pleť. Často se používá jako významná složka kosmetických přípravků nebo přírodních doplňků stravy, protože může zpomalovat stárnutí a udržovat pokožku zdravou a pružnou. Růže navíc působí chladivě, díky čemuž může zklidňovat podrážděnou pleť třeba poté, co jste se spálili na sluníčku.

 

chci-vyzkouset-ruzi

 

3. Vliv na duševní rovnováhu

Růže podle studií přispívá k duševní rovnováze, klidu a kvalitnímu spánku. Pokud jste psychicky vyčerpaní nebo se cítíte často pod stresem, růže může být skvělým pomocníkem na uklidnění.

 

4. Růže stolistá a trávení

Růže má blahodárný vliv na trávení, a může dokonce snižovat hladinu cukru v krvi. Stolistou růži tak ocení jak diabetici, tak lidé, kteří se snaží zhubnout. 


5. Kardiovaskulární systém

Stolistá růže podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému. A nejen to – také podporuje funkci dýchacího systému. Abyste využili účinky růže na maximum, neměli byste ji používat jen zevně ve formě růžové vody, ale ideálně si z ní připravovat čaj nebo ji užívat jako doplněk stravy.

 

Růže stolistá – účinky

 

Růži můžete brát jako doplněk stravy

Nejsilnější účinky na váš organismus bude růže mít, pokud ji budete konzumovat. Nejlépe se do těla vstřebává růže ve formě prášku, pokud vám ale prášek nevyhovuje, můžete ji užívat také jako kapsle.

 

chci-vyzkouset-ruziPrášek z růže, nebo kapsle? Co je lepší?

Prášek se do těla lépe vstřebává, jinak se ale obě formy liší jen tím, jak je budete používat.

  • Prášek si zamícháte do jogurtu, smoothie, ovesné kaše nebo třeba dezertu.
  • Kapsli jednoduše spolknete a zapijete vodou.

 Je tedy čistě na vás, který způsob vám vyhovuje.

 

Výhodný balíček: Růže a dračí krev

Růže a dračí krev (sangre de drago) se k sobě svými účinky skvěle hodí a navzájem se posilují. Proto jsme z nich sestavili zvýhodněný balíček Gentle Touch, jehož hlavní funkcí je navodit psychickou rovnováhu, podpořit imunitu a maximalizovat regeneraci organismu.Růže a dračí krev

 

Růže: Léčivé účinky podle ájurvédy

Podle ájurvédy růže především vyrovnává s’adhaka pitta‘, což je jedna ze subdóš, která řídí emoce a jejich vliv na srdce. Umožňuje také lepší komunikaci mezi sadhaka pitta a prana vata, subdóšou vata, která řídí mysl, dech, dýchací cesty, plíce a hrdlo. 

Růže je v ájurvédě známá i tím, že zklidňuje srdce a emoce. Navíc může pomoci při léčení minulých zármutků, aby se člověk dokázal posunout dál a mohl si užívat přítomného okamžiku. 

Růže má podle ájurvédy chladivé a stahující účinky a v umírněném množství je ideální pro všechny tři dóši – vátu, pittu i kaphu Prospěšná je zejména v horkých letních měsících pro ty, kteří mají sklon k nerovnováze pitta“ (ohnivá), nicméně k vyrovnání sádhaky pitta ji také lze používat po celý rok. Kromě toho existují léčivé vlastnosti růže, které mají pozitivní účinky na bhrajaka pitta, subdóšu pitty, která ovlivňuje pokožku. Růže stolistá disponuje stahujícím účinkem a je o ní známo, že vypíná pokožku a dodává jí pružnost. Má chladivý účinek na krev, což může pomoci předcházet kožním problémům, jako jsou akné a vyrážky.

 

chci-vyzkouset-ruzi

 

Růže stolistá a damašská z pohledu čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny (TČM) patří růže mezi rostliny, které náleží do kategorie bylin regulujících čchi. Čchi je, velmi zjednodušeně řečeno, energie. V rámci obecné definice čchi existuje mnoho podob, ale v podstatě se jedná o životní energii, která pulzuje naším tělem. Byliny v této kategorii obvykle léčí stav TČM, který se nazývá stagnace čchi. Konkrétně to znamená, že Qi je zablokovaná v tělesných orgánech a meridiánech (drahách v elektromagnetickém poli našeho těla), nejčastěji v žaludku, játrech a v menší míře i v plicích.

Z hlediska moderní medicíny má stagnace čchi často dopady na psychiku – může vyvolávat deprese, podrážděnost, netrpělivost nebo výkyvy nálad. Často je také spojována se stavy, jako je premenstruační syndrom (PMS), příznaky menopauzy, vznik otoků prsou nebo různé poruchy trávení.Energetické charakteristiky stolisté růže

Květy růží mají hořkou a sladkou chuť. Takzvaná teorie pěti prvků v čínské medicíně uvádí, že chuť složek TČM je klíčovým faktorem, který určuje, jak budou působit v těle. Hořké složky, jako jsou květy růží, mají tendenci působit na tělo očistně – odstraňují horko, vysušují vlhkost a podporují vylučování prostřednictvím ledvin nebo střevní peristaltiky. Naopak sladké složky mají tendenci zpomalovat akutní reakce a detoxikovat organismus. Disponují také tonizujícím účinkem, protože doplňují čchi a krev.

Chutě složek v rámci TČM a dalších tradic určují, na které orgány a meridiány působí. Předpokládá se, že růže jako takové působí především na slezinu, játra a srdce. V TČM pomáhá slezina při trávení, srážení krve a metabolismu tekutin v těle. Játra jsou oproti tomu často pomyslně označována za jakéhosi generála lidského těla, protože mají na starosti regulaci pohybu čchi a tělesných tekutin. Rovněž růže hraje hlavní roli při vyrovnávání našich emocí.Vyzkoušejte růži jako přírodní doplněk stravy

Růži stolistou a damašskou můžete vyzkoušet jako doplněk stravy:

Všechny suroviny, které při výrobě používáme, jsou 100% organické a šetrně pěstované. Produkty vám navíc dojdou krásně ekologicky zabalené. 

 

Růže jako přírodní doplněk stravy