Účinky dračí krve: 10 věcí, s nimiž pomůže

Účinky dračí krve: 10 věcí, se kterými vám pomůže

Kmeny amazonských domorodců ji už po staletí používají jako všelék, zatímco západní svět ji teprve začíná objevovat. Odhalte, v čem spočívá kouzlo dračí krve, a zjistěte, proč by vám rozhodně neměla chybět v lékárničce. Vše se dozvíte v článku.

Co je dračí krev?

Ne, nemluvíme o mýtických stvořeních ani drastických rituálech. Když se řekne dračí krev, je řeč o pryskyřici stromu croton lechleri. Ten roste na březích Amazonky, jeho semena připomínají draka a míza má temně rudou barvu, která na první pohled vypadá jako krev. Proto jí domorodci říkají sangre de drago – v překladu krev draka nebo dračí krev. 

Místní indiáni pryskyřici pro její léčivé účinky získávají už stovky let. Kmen šetrně navrtají v časných ranních hodinách, ještě před východem slunce, a následně mízu usuší a rozemelou na prášek. Ten buď přímo konzumují, nebo míchají s vodou a vyrábí z něj tinkturu. 

 Účinky dračí krve: 10 věcí, s nimiž pomůže

Botanické okénko: 5 faktů o stromu croton lechleri

  • Croton lechleri roste v deštných pralesích v Peru, Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru a Venezuele.
  • Dorůstá až 20 metrů.
  • Má velké srdcovité listy, které můžou být dlouhé až 30 centimetrů a na povrchu jsou pokryté chloupky.
  • Daří se mu v nadmořských výškách od 300 do 2 000 metrů.
  • Z jednoho stromu je možné získat až galon pryskyřice.

Na co je dračí krev vhodná?

Indiáni už po staletí používají dračí krev doslova jako všelék. Léčí s ní nejrůznější potíže, a to vnitřní i vnější – sangre de drago totiž jak konzumují, tak mažou na pokožku. Zajímá vás, k čemu přesně se dračí krev používá? Čtěte dál.

10 účinků dračí krve

Dračí krev slouží jako základní výbava lékárničky – pomáhá totiž skoro na všechno. Podívejte se na 10 účinků sangre de drago, které jsou nejvýznamnější:

1. Bodnutí hmyzem (vnější užití)

Domorodci mažou tinkturu z dračí krve na hmyzí bodnutí, a to hned ze dvou důvodů: aby jim přinesla úlevu od svědění a aby urychlila hojení. Což je něco, co se hodí nejen v deštném pralese, ale také v okolí českých řek a rybníků. Ranku nebo pupínek stačí hned po kousnutí/štípnutí namazat pár kapkami tinktury.

2. Imunita a respirační onemocnění (vnitřní užití)

Indiáni dračí krev konzumují, aby podpořili imunitu. Na tu je potřeba dbát nejenom v zimě, kdy lidé hromadně nakupují pomeranče a mandarinky ve snaze doplnit si vitamín C, ale také v létě. Právě tehdy na péči o obranyschopnost nejčastěji zapomínáme. 

Dračí krev se používá jak k prevenci nemocí, tak k jejich zmírnění – domorodí léčitelé ji podávají pacientům, kteří mají chřipku, angínu nebo zánět dýchacích cest.

3. Hojení ran (vnější užití)

Mezi další účinky dračí krve patří vliv na hojení ran, kterému přispívá látka taspin. Tinkturu z dračí krve si můžete namazat na ránu nebo jizvu, abyste urychlili její hojení, nebo na popraskané a vysušené rty. Dračí krev je k tomuto účelu výborná, protože kromě hojení může zároveň chránit před infekcí a zastavovat krvácení.

4. Plodnost (vnitřní užití)

Podle místních léčitelů sangre de drago posiluje plodnost (stejně jako třeba maca negra nebo maca peruánská). Ale pozor: konzumovat dračí krev v těhotenství se nedoporučuje.

5. Hydratace pokožky (vnější užití) 

Ne nadarmo je dračí krev čím dál tím oblíbenější složkou kosmetiky. Najdete ji jako hlavní účinnou složku v mýdlech, krémech i balzámech – skvěle totiž vyživuje, hydratuje a regeneruje pleť. Může také redukovat vrásky a vyhlazovat strie a celulitidu. Prostě učiněný poklad.

 

Prohlédnu si kosmetiku s dračí krví

 

6. Stres (vnitřní užití) 

Dračí krev má údajně protistresové účinky. A to v dnešní společnosti, kde se stresu v podstatě nedá uniknout, rozhodně není na škodu.

Tip: Pokud se často cítíte vystresovaní, vyzkoušejte Povznášející směs. Jedná se o přírodní doplněk stravy, který obsahuje extrakt z osmi čínských hub, pravé peruánské kakao a březový cukr. 

7. Kožní potíže (vnější užití) 

Mezi účinky dračí krve může patřit také pomoc s kožními potížemi. Sangre de drago je vhodná na pleť, která trpí akné nebo ekzémem. Většinou ji dobře snáší i lidé, kteří mají velmi citlivou pokožku a trpí alergiemi. 

8. Potíže s trávením (vnitřní užití)

Průjem, trávicí potíže nebo nadýmání… Dračí krev se doporučuje na lehčí zažívací obtíže, při kterých dokáže ulevit. V takovém případě je nejlepší užívat ji jako doplněk stravy v kapslích nebo jako tinkturu, kterou si přimícháte do jídla či pití.

9. Dračí krev na afty a opary (vnější užití)

Dračí krev má antiseptické a antivirové účinky, díky čemuž skvěle funguje na afty a opary. Můžete ji kloktat nebo si s ní vyplachovat ústa, doporučujeme ale spíš nakapat trochu tinktury na vatovou tyčinku a tou potřít postižené místo. Díky tomu dračí krve spotřebujete méně a déle vám vydrží. 

 

Chci vyzkoušet dračí krev

 

10. Dračí krev na zuby (vnější užití)

Sangre de drago se může používat jako prevence i léčba paradentózy (krvácení dásní). Po vyčištění zubů aplikujte na dásně několik kapek tinktury. Sangre de drago působí protizánětlivě a může zastavovat krvácení a urychlovat hojení.

 

Důležité látky, které se v dračí krvi vyskytují

 

Nejdůležitější aktivní látkou v dračí krvi je taspin, který má podle studií hojivé, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Dračí krev obsahuje také proanthokyanidiny. Ty patří do skupiny flavonoidů a mají silné antioxidační účinky. Třísloviny (taniny) jsou pak zodpovědné za mírně trpkou chuť dračí krve a také působí protizánětlivě.

Jak si vybrat dračí krev?

Dračí krev najdete v mnoha formách. To, kterou si vyberete, záleží na tom, k čemu sangre de drago chcete používat a jaký způsob užívání vám vyhovuje.

  • Kapsle jednoduše spolknete a zapijete vodou. Jejich používání je rychlé a jednoduché, fungují jako klasický doplněk stravy.
  • Tinktura se hodí, pokud dračí krev chcete k vnějšímu i vnitřnímu užívání. Můžete ji buď mazat na problematická místa (rány, bodnutí hmyzem atd.), nebo přimíchávat do jídla (jogurtů, pudinků, smoothie atd.). Chuťově je tinktura lehce hořká, takže se hodí spíše do sladších jídel.
  • Kosmetika se sangre de drago je vhodná na hydrataci a vyživení pokožky. Na trhu seženete mýdla, krémy i balzámy – stačí si vybrat.